> O školi  > Knjižnica

Projekt ''Slagalica kulture'' u našoj školi

Autor: Ivana Haić, 16. 1. 2023.

Osnovna škola  Velika Pisanica u studenom 2022. godine započela je projekt „Slagalica kulture'' sa Zakladom ''Hrvatska za djecu''. Projekt je Zaklada financirala u iznosu 46.445,03 kn (6.164,31 eura), a škola je izdvojila 5.437,60 kn (721,69 eura)  vlastitih sredstava.  Planirano trajanje projekta je jednu godinu, a partneri u projektu su Općina Velika Pisanica i Udruga žena Velika Pisanica.  ''Slagalica kulture''  ostvarit će sljedeće ciljeve: povećati znanja i vještine učenika i učitelja iz područja kulture i umjetnosti, učvrstiti mrežu izvannastavnih aktivnosti  na lokalnom nivou, stvoriti uvjete za poboljšanje (uređenje) postojećeg prostora i nabavu opreme  s ciljem  stjecanja kulturno-umjetničkih znanja i vještina, podići svijest šire  zajednice s potrebom rada i edukacije u kulturi i umjetnosti u svrhu obrazovanja. Ciljne skupine su  učenici (140 učenika tijekom 2 školske godine), učitelji (6 – voditelji izvannastavnih aktivnosti) + (10 – učitelji u tečaju keramike) i zaposlenici prijavitelja (50 – zaposlenici škole, općine i udruge te sudionici Info dana kulture i umjetnosti). Aktivnosti koje su se počele provoditi su  programi izobrazbe kroz izvannastavne aktivnosti kulture i umjetnosti; formirano je  6 aktivnih skupina učenika koje će obrazovati postojeći učitelji: 1. program - Tečaj šivanja i krojenja (domaćinstvo) u trajanju od 35 sati koji vodi učiteljica Sanela Gerić u PŠ Lasovac , 2. program – Čitaonica za učenike (književni klub) koji vodi knjižničarka Senada Piria u matičnoj školi u trajanju od 35 sati, 3. program – Ginjol lutkarstvo koji vodi učiteljica Marija Dent u matičnoj školi u trajanju od 35 sati, 4. program – Moderni ples koji vodi učiteljica Marijana Špajgl u matičnoj školi u trajanju od 35 sati, 5. program – Pjevački zbor koji vodi učiteljica Jasminka Crnković u matičnoj školi u trajanju od 35 sati, 6. program -Tečaj keramike koji vodi vanjska suradnica Mirela Kušec u matičnoj školi u trajanju od 20 sati. Planirani su i Info dani kulture i umjetnosti na kojima će učenici pokazati svoja stečena umijeća (Dan škole u svibnju 2023. godine), opremanje  prostora u kojima će se provoditi programi, promidžba i vidljivost, vođenje projekta i administracija. Edukacijski programi nastavit će se i u školskoj godini 2023./24. Realizacija projekta će  postati dobar model kohezije Udruge ''Hrvatska za djecu'' i  obrazovne ustanove OŠ Velika Pisanica s ciljem razvoja  kulture i umjetnosti u lokalnoj i ruralnoj sredini. Smatramo da se nakon perioda izolacije (Covid 19) treba intenzivirati rad s djecom i mladima unutar izvannastavnih aktivnosti te ih potaknuti na suvremenije aspekte u manjim lokalnim sredinama koje osim socijalizacije mogu pomoći u lokalnom jačem umjetničkom izričaju. Osim kroz organizaciju Info dana kulture i umjetnosti, učenici će aktivnije sudjelovati u raznim natjecanjima na razini županije i dalje (Lidrano, Čitanje na glas, Smotre zadruga, LIK…). U školskoj godini 2022./23. ukupno je 79 učenika polaznika navedenih aktivnosti i 10-tak učitelja polaznika tečaja keramike. Sljedeće školske godine očekujemo oko 70 –tak (učenika) polaznika navedenih aktivnosti.

Za svaku aktivnost u programu OŠ Velika Pisanica nabavila je  opremu koja će pospješiti kvalitetan rad sudionika (1. Krojenje i šivanje -  nabava šivaće mašine, 2.Književni klub – nabava panoa, ploče, kutića za učenike u kojem će provoditi aktivnost, 3. Ginjol lutkarstvo – nabava ginjol lutkica i glazbenog bubnja, 4. Moderni ples – nabava ploče, stola i sl. u sportskoj dvorani u kojoj se odvija aktivnost., 5. Pjevački zbor – nabava instrumenata: sintisajzer, 15 blok flauti, stalak za note i stalak za sintisajzer, prijenosni vanjski zvučnik, udaraljke, 6. Tečaj keramike – nabava gline, engoba, glazura, boja i sl., organiziranje stručnog tečaja na temelju ugovora o djelu). U okviru programa planiraju se nabaviti i platnene vrećice za učenike i sudionike kojima će se promicati vidljivost projekta. Zahvaljujemo se donatoru Zakladi 'Hrvatska za djecu'' na financiranju programa te učiteljima i voditeljima na provođenju aktivnosti ''Slagalice kulture''.

Ovaj je dokument izrađen uz financijsku podršku Zaklade ''Hrvatska za djecu''. Sadržaj ovog dokumenta u isključivoj je odgovornosti OŠ Velika Pisanica i ni pod kojim uvjetima ne može se smatrati kao odraz stajališta Zaklade ''Hrvatska za djecu''.

> O školi  > Knjižnica