DAN SIGURNIJEG INTERNETA 2024

Autor: Ivan Piria, 16. 2. 2024.

U razdoblju od 5. do 16. veljače 2024. godine, učenici od 5. do 8. razreda Osnovne škole Velika Pisanica aktivno su sudjelovali u obilježavanju Dana sigurnijeg interneta pod sloganom "Gejmaj sigurno". Cilj ove inicijative bio je podići svijest o važnosti sigurnosti na internetu, posebice u kontekstu online igara koje su sve popularnije među mlađom populacijom.Učitelj informatike, Ivan Piria, održao je seriju predavanja usmjerenu na edukaciju učenika o potencijalnim opasnostima na internetu te metodama zaštite osobnih podataka i privatnosti. Predavanja su obuhvatila teme kao što su sigurno korištenje društvenih mreža, prepoznavanje i izbjegavanje phishing napada, te važnost korištenja jakih lozinki.Nakon teorijskog dijela, uslijedila je praktična radionica tijekom koje su učenici imali priliku primijeniti stečeno znanje. Radionica je uključivala simulacije različitih scenarija na internetu, gdje su učenici učili kako prepoznati sumnjive sadržaje i kako reagirati u slučaju cyber prijetnji. Također, učenici su kroz interaktivne igre i kvizove testirali svoje znanje o sigurnosti na internetu.Ovaj događaj je bio izuzetno koristan za učenike jer su stekli praktične vještine koje će im pomoći da se sigurnije kreću online prostorom. Učitelj Ivan Piria i škola su dobili pozitivne povratne informacije od roditelja, koji su izrazili zadovoljstvo što škola pridaje važnost ovako relevantnoj temi.Zaključno, Dan sigurnijeg interneta u Osnovnoj školi Velika Pisanica doprinio je osnaživanju učenika u digitalnom okruženju. Inicijative poput ove su ključne za razvoj informacijske pismenosti i odgovornog ponašanja na internetu, što je od neprocjenjive važnosti u današnjem digitalnom svijetu.

> Informatika