Obilježavanje mađarske revolucije u Osnovnoj školi Velika Pisanica

Autor: Ivan Piria, 10. 3. 2022.

Učenici, koji pohađaju izborni predmet mađarskog jezika po modelu C, su zajedno sa svojom nastavnicom Dolores Šolaja tematski obilježili početak revolucije u Mađarskoj. Svoj rad su pretvorili u prezentaciju o kojoj su tijekom sata raspravljali.

Što se dogodilo? Dana 15. ožujka 1848. započela je revolucija u Mađarskoj usmjerena protiv habsburške dinastije i središnjih vlasti monarhije u Beču. Revolucionari su između ostalog zahtijevali da ministarstva bira Parlament, slobodu tiska, demokratizaciju izbornog prava, povratak Transilvanije pod mađarsku upravu, slobodu javnog okupljanja, ravnopravnost svih pred zakonom i ukidanje kmetstva.

VIDEO MATERIJALI:

MALA GRUPA