Obilježavanje nastave albanskog i mađararskog jezika u OŠ Velika Pisanica

Autor: Ivan Piria, 22. 11. 2013.

U OŠ Velika Pisanica 19.studenoga 2013. godine održano je Obilježavanje početka nastave mađarskoga i albanskoga jezika po modelu C. Povodom toga školu su posjetili: veleposlanica Republike Kosovo, Njezina Ekselencija gđa. Škendije Geci –Sherifi, veleposlanik Republike Albanije Njegova Ekselencija g. Pellumb Qazimi, zamjenik župana g. Neven Alić, pedsjednik Saveza mađarskih udruga g. Šandor Juhas, predsjednik vijeća albanske nacionalne manjine g. Martin Gojani, predsjednik vijeća mađarske nacionalne manjine gospodin Šandor Toth, predsjednica Zajednice Mađara Pisanica Zlata Berkeš, načelnik Općine Velika Pisanica g. Fredi Pali te mnogi drugi gosti. Tom prigodom održan je kulturni program  koji su pripremili Zajednica Mađara Pisanica, KUD Sloga Velika Pisanica i učenici škole. OŠ Velika Pisanica  je  od ove školske godine započela  s njegovanjem kulture, običaja, povijesti i  jezika 2 nacionalne manjine albanske i mađarske. Želju za njegovanjem ta dva jezika  po modelu C, kao izbornih predmeta iskazali su roditelji, a škola je provela anketu. Tako od ove školske godine 8 učenika njeguje mađarski jezik , a 17 učenika albanski jezik . Učenici su formirani u 2 grupe (razredna i predmetna nastava), a nastava se odvija 2 sata tjedno. Kroz njegovanje albanskoga i mađarskoga jezika učenici stječu potrebna znanja, ali ujedno uče o povijesti, umjetnosti, glazbenoj i plesnoj kulturi, njeguju svoj nacionalni identitet i podrijetlo. Taj etnički dijalog treba biti prednost svake sredine, a Velika Pisanica je  mjesto koje uvažava multinacionalnost i  sredina koja njeguje svoju višenacionalnu tradiciju.

PROJEKT DRVOKOD

DRVOKOD-PISANICA

DRVOKOD PORTAL

« Travanj 2024 »

DOKUMENTI ŠKOLE

ŠKOLSKI UDŽBENICI

Ispis statistike od 21. 10. 2016.