Otvorena izložba Edo Murtić - Povratak u zavičaj

Autor: Ivan Piria, 19. 11. 2010.

U subotu 06. studenog u galeriji Poduzetničkog inkubatora u Velikoj Pisanci svečano je otvorena izložba svjetski poznatog slikara Ede Murtića.  Murtić, inače rođen u Velikoj Pisanici predstavio se djelima iz fundusa Galerijskog odjela gradskog muzeja Bjelovar i privatne zbirke supruge Ede Murtića, akademske slikarice Goranke Vrus Murtić. Postav je pripremio ravnatelj Gradskog muzeja Bjelovar Mladen Medar, a obuhvaća ulja na platnu, grafike i gvaševe, te u dokumentarnom dijelu fotografije i dokumente iz Murtićeva života koji su po prvi puta predstavljeni javnosti.

Neskrivajući zadovoljstvo izložbom, riječi pohvale uputili su sami članovi Murtićeve obitelji, supruga, akademska slikarica Goranka Vrus Murtić, te sin, poznati galerist Ranko Murtić.  Otvorenju izložbe prisustvovao je i poznati likovni kritičar Milan Bešlić koji je naglasio da je Murtić pojam modernog slikarstva, ali i pojam slikara intelektualca koji je promicao druge i drugačije vrijednosti u društvu te ostavio neizbrisiv trag u svjetskom slikarstvu.  Predstavnik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, dr. sc. Vladimir Strugar naglasio je da je Murtić, i sam član akademije, zadužio sveukupno moderno slikarstvo svojom bezvremenskim djelima, te da Akademija podržava ovakav vid zahvale slavnom slikaru.

Otvorenju su prisustvovali mnogi predstavnici institucija, lokalnih i regionalnih vlasti, a uveličali su ga i predstavnici kulturno umjetničkog društva Sloga iz Velike Pisanice, kao i ekološka obiteljska gospodarstva obitelji Nakani i Milović.

Idejni začetnici projekta g. Vladimir Vlajinić, predsjednik udruge Konji gizdavi,, i g. Fredi Pali, načelnik općine Velika Pisanica izrazili su zadovoljstvo realizacijom projekta i istaknuli da je ovo nova točka već trasirane Pisaničke eko etno staze koje će uvelike pridonijeti promociji i privući ljubitelje Murtićeva djela da posjete naše mjesto.

Izložba se održava u zgradi Poduezničkog inkubatora, inače, zgradi bivše željezničke postaje sa koje je Edo Murtić kao dječak otputovao u Zagreb, te se sada ovom izložbom simbolično vratio u zavičaj.
Izložba se može posjetiti od 6. do 12. studenog uz prethodnu najavu certificiranom turističkom vodiču Vladimiru Vlajiniću (098 788 197), ulaz za sve je besplatan.
U sklopu događanja u Osnovnoj školi Velika Pisanica održana je i likovna kolonija studenata Likovne akademije iz Zagreba i slikara sjeverozapadne Hrvatske, čiji su radovi poklonjeni školi i općini.

Ovom nepretencioznom, ali intimnom i gotovo obiteljskom izložbom stanovništvo Murtićeva rodnog mjesta želi slavnom slikaru odati počast i vratiti ga tamo odakle je počela svjetska slava, u jedno Bilogorsko selo, na jednu željezničku postaju, negdje krajem 20-tih godina prošlog stoljeća.

PROJEKT DRVOKOD

DRVOKOD-PISANICA

DRVOKOD PORTAL

« Travanj 2024 »

DOKUMENTI ŠKOLE

ŠKOLSKI UDŽBENICI

Ispis statistike od 21. 10. 2016.