Lektira - zadovoljstvo ili obveza?

Autor: Jasmina Herčeki, 28. 1. 2015.

Čitanje je jedna od najvažnijih aktivnosti suvremenog čovjeka, jer se čitanjem spoznaju ideje, obrazuje se, zabavlja se. Međutim, kako doživjeti čitanje knjiga kad vam ono postane samo još jedna školska obveza?Pored mnoštva zabavnog sadržaja na Internetu i televiziji vi baš morate odvojiti svoje vrijeme za čitanje te ogromne knjige za lektiru. U tom trenutku odmah ćete si postaviti nekoliko pitanja… Opet ta lektira, ma zašto je čitamo?.. Koja je uopće korist od toga?… Moramo li naše vrijeme trošiti na takav način. Ali što zapravo označava pojam školske lektire i čemu ona služi? Pojam školske  lektire  obuhvaća  popis  djela  koja  učenici  moraju  obvezatno  pročitati  tijekom školske godine, prema nastavnom planu i programu za određeni razred, a služi uvođenju  učenika  u  svijet književnosti te  razvija  kulturu  čitanja i  bogatstvo  rječnika. Unatoč navedenim razlozima čitanje školske lektire većini je učenika napor koji bi, kad god je to moguće, najradije izbjegli. Nekim učenicima su knjige iz lektire predugačke i dosadne, drugi tvrde da ne razumiju jezik djela, treći, pak, da postoje lakši i brži načini kako izbjeći čitanje lektire. No čitanje knjiga, pa i “dosadne lektire” bit će još dugo u nastavnim programima. Zašto onda ne pokušati otkriti užitak čitanja lektire? U tome vam može pomoći umiješan nastavnik kroz dramatizaciju sadržaja knjige na satu, primjenu sadržaja knjige na aktualna događanja, ali ipak najviše možete učiniti baš vi. Knjige su dio svakodnevnice, zahvaljujući njima može se otići daleko, upoznati nove ljude, običaje, različita mišljenja i vidjeti razne životne situacije. Čitanje lektire vam može pomoći da razumijete temelje civilizacije, sačuvate sjećanje na prošlost, pojasnite sadašnjost, komunicirate i razvijati kritički duh. Ukoliko želite pronaći dodatne razloge i motivaciju za čitanje preporučamo vam knjigu francuskog profesora  književnosti Daniela Pennaca  „Od korica do korica“. Cijela priča ove knjige je u znaku pitanja: Kako pronaći zaboravljeni užitak čitanja?. Nadamo se da će i vama u tome pomoći.

Izvor: skole.hr