Obilježavanje operacije ''Otkos 10'' u OŠ Velika Pisanica

Autor: Ivana Haić, 29. 10. 2021.

U OŠ Velika Pisanica učenici predmetne nastave  s mentoricom učiteljicom Majom Car povodom 30.-te godišnjice operacije Otkos 10 pripremili su prigodan plakat te zapalili lampaš te tako obilježili navedenu obljetnicu.

Operacija Otkos 10 bila je jedna od prvih oslobodilačkih operacija Hrvatske vojske u Domovinskom ratu. Izvedena je na području Bjelovarsko-bilogorske i Virovitičko-podravske županije, a započela je 31. listopada 1991. i završila 12. studenog 1991. Odvijala se u dvije faze. Prva faza počela je 31. listopada i završila je 4. studenog, a druga je trajala 11. i 12. studenog. Oslobođen je okupirani dio Bilogore, oko 300 četvornih kilometara.

Široj je javnosti nepoznato da je općina Velika Pisanica prva oslobođena općina i prva uspješno provedena oslobodilačka akcija u Republici Hrvatskoj. Akcija oslobađanja započela 31.10.1991. godine, a u samoj su akciji sudjelovali pripadnici specijalne policije iz Bjelovara, Protudiverzantska četa također iz Bjelovara, Galebovi iz Velikog Trojstva i tri voda iz Velike Pisanice sa 120 ljudi, kao i odredi mjesnih straža iz Velike Pisanice. Prvi dan akcije oslobođena su mjesta: Nova Pisanica, Čađavac, Polum, Bačkovica i Zrinska.  Istog dana probijena je prohodna cesta prema Podravini. Nastavkom akcije u suradnji sa braniteljima iz Grubišnog Polja i Virovitice oslobođeno je područje između ta dva grada. U akciji su smrtno stradali branitelji Franjo Gal i Mato Šola a dvanaest je branitelja ranjeno. U spomen na poginule, na mjestima njihova stradanja postavljene su spomen ploče kao i spomenik u središtu mjesta kao zahvala za podnesenu žrtvu.

Izvor: www.wikipediaorg/wiki/Operacija_Otkos_10 i www. velika-pisanica.hr/vijesti/hrvatska