Uspješno održani Treći info dani projekta ''Obrazovanje za održivi razvoj''

Autor: Ivana Haić, 4. 10. 2021.

U četvrtak, 30. rujna 2021. godine u OŠ Velika Pisanica uspješno su održani  Treći info dani projekta ''Obrazovanje za održivi razvoj''. Gosti su nam bili učenici OŠ Ivana Nepomuka Jemeršića iz Grubišnog Polja koju su sudjelovali na kazališnoj predstavi i  predavanju o bioraznolikosti. Učenici predmetne nastave naše škole tako su posjetili predstavu AUT zagrebačkog kazališta Mala scena u Društvenom domu u Velikoj Pisanici zajedno sa svojim učiteljima i gostujućom školom.

''U predstavi smo  upoznali Mateja. Matej je malo drukčiji od takozvanih “normalnih”, odnosno neurotipičnih ljudi. Za njega su užasno komplicirane stvari jednostavne, a ono što je većini ljudi normalno, njemu predstavlja nepremostiv problem. Matej zna sve glumce hrvatskoga glumišta, može citirati svaki film koji je pogledao, ali izračunati koliko je 13 minus 8 – čini se nemogućim. Matej je neurodiverzalna osoba – osoba s poremećajem na spektru autizma. Jednog dana on otkriva da je u njegovu susjedstvu ubijen pas što pokreće niz događaja, tijekom kojih, osim krivca, otkrivamo i kako izgleda život s autizmom.''. Predstava nas je oduševila.

Nakon predstave učenici 6.-ih, 7.-ih i 8.-ih razreda te učenici iz Grubišnog Polja poslušali su u holu škole predavanje knjižničarke Narodne knjižnice Petra Preradovića iz Bjelovara Branke  Mikačević na temu bioraznolikosti. Učenici 5.-ih razreda posjetili su eko imanje Nakani te posadili povrće u školskom plasteniku zajedno s Trezicom Nakani koja ih je upoznala sa svojim imanjem te sadnjom povrća i potrebom zdrave prehrane i vlastitog uzgoja te Draganom Kočiš, predsjednicom Udruge žena.

Ovo su Treći info dani kojima se projekt ''Obrazovanje za održivi razvoj'' priveo kraju. Projekt je trajao dvije godine, a proveden je u suradnji s Udrugom žena Velika Pisanica, Općinom Velika Pisanica i OŠ Velika Pisanica te financiran sredstvima Vlade RH iz Švicarsko-hrvatskog programa suradnje. Navedenim projektom su učenici i učitelji dobili mnogo (uređenje objekta Međugeneracijskog centra, nabava namještaja i ekološke opreme, nabava informatičke opreme i informatizacija objekta, preko dvadesetak ekoloških radionica, mnogo predavanja, kazališnih predstava , studijsko putovanje u Vukomerić). Namjera nam je stečeno znanje o održivom razvoju dalje primjenjivati te se zahvaljujemo donatorima i svim sudionicima projekta.

Tekst o predstavi: https://www.scena.hr/naslovnica/aut-u-maloj-sceni/

Članak napisala. Ivana Haić