Nasilje prestaje ovdje

Autor: Senada Piria, 24. 2. 2021.

Posljednje srijede u veljači obilježen je Dan ružičastih majica, najpoznatiji program prevencije vršnjačkog nasilja u Hrvatskoj.  Hrvatski sabor je 2017. godine proglasio taj dan Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Dan ružičastih majica počeo se obilježavati zbog incidenta koji se dogodio 2007. godine u jednoj školi u Kanadi kada je dječak u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma dojke došao u školu obučen u ružičastu majicu zbog čega su ga ostali učenici izrugivali i vrijeđali. Prijatelji iz njegovog razreda sljedećih su dana dolazili u školu obučeni u ružičaste majice kako bi mu iskazali  potporu te ukazali na problem vršnjačkog nasilja u školama.

Učenici  i učitelji naše škole odjenuli su ružičaste majice u znak podrške svim žrtvama vršnjačkoga nasilja uz nadu da će prijateljstvo, suosjećajnost i ljubaznost prema drugima spriječiti nasilje te stvoriti sigurno i mirno okruženje.  Poslušali smo i pjesmu Ptica koju izvodi Kim Verson - službena Ambasadorica protiv nasilja Centra za edukaciju i prevenciju nasilja.