Petodnevna edukacija ''Od ideje do održivog proizvoda'' sa 7.-im i 8.-im razredima

Autor: Ivana Haić, 7. 12. 2020.

U OŠ Velika Pisanica u razdoblju 1.prosinca – 7.prosinca 2020. godine održano je pet radionica na temu poduzetništva u obrazovanju za održivi razvoj pod nazivom '' Od ideje do održivog proizvoda'' za učenike 7.-ih i 8.-ih razreda. Edukaciju je održala Adela Zobundžija, mag.spec.oec, predavačica na Veleučilištu u Bjelovaru. U edukaciji je sudjelovalo ukupno 53 učenika i 3 učitelja, ravnateljica i predsjednica Udruge žena Velika Pisanica. Radionice su trajale 2 školska sata, a učenici su naučili kako vlastitu ideju pretočiti u održivi razvoj ili uslugu. Na početku su naučili nešto o samoj temi i metodologiji razrade ideje, a u drugom dijelu radionice napravili su vježbu te predložili konkretnu ideju za svoj razred koju su predstavili. Na završnoj edukaciji i kvizu koji je održan u ponedjeljak, 7.prosinca 2020. godine predstavnici razreda (po troje učenika) prezentirali su logo svog projekta te sam projekt. Tako su se učenici 7.a razreda odlučili za projekt ''Zeleni frkanci'' u kojem predstavljaju izradu i prodaju ekološke hrane (pite) od špinata uzgojenog u školskom plasteniku, a projekt je predstavila Lana Kočiš. Učenici 7.b razreda odlučili su se za sportsku radionicu koju će održati na školskim igralištima, a projekt je predstavila Lamia Žeđa. Učenici 8.a razreda također su projektom ''Sport & zdrava prehrana'' obuhvatili sportske radionice (nogomet, košarka, odbojka) koje će provesti u školi tijekom jednog sportskog humanitarnog  dana te je projekt predstavila Nataša Đurđević. 8.b razred odlučio se za volontersku radionicu instrukcija i pomaganja učenicima u školi te humanitarnu akciju, a projekt je predstavila Anamarija Kovač. Svi učenici dobili su prigodne potvrde i zahvalnice na uspješno položenoj edukaciji. Projekt je financiran iz sredstava Vlade RH i Švicarsko-hrvatskog programa suradnje s partnerima : OŠ Velika Pisanica, Općina Velika Pisanica i nositeljem projekta Udrugom žena Velika Pisanica.

Članak napisala: Ivana Haić