Terenska nastava 7-ih razreda u Poučnoj stazi Lokvanjić

Autor: Ivan Piria, 11. 5. 2018.

U petak, 4.5.2018. učenici 7.a i b razreda naše škole zajedno s voditeljima  Josipom Ivanović i Zvonimirom Biškupom posjetili su u sklopu  terenske  nastave, već drugu godinu za redom, područje Poučne staze Lokvanjić (Javna ustanova Blatnica Siščani). Duljina staze koja je kružnoga oblika je 2,9 km, odnosno oko 1 sat hodanja, a ime je dobila po okrugolisnom plavunu ili mini lokvanju, zvanom i lokvanjić, od čijih se cvjetova ljeti cijeli ribnjaci zažute. Ribnjaci Blatnica smješteni su u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji uz rijeku Česmu između ribnjaka Narta i Sisčani te pripadaju općini Štefanje, naselju Blatnica. Danas su to važna staništa ptica močvarica, a od oko 400 vrsta ptica u RH, na ribnjacima Sisćani i Blatnica, Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode zabilježilo je čak 101 vrstu ptica.Područje ribnjaka uvršteno je u ekološku mrežu Natura 2000 i predstavlja područje očuvanja značajno za ptice, ali i drugih vrsta kao što su žuti mukač, vidra, veliki tresetar i amfibijsko stanište Isoeto-Nanojuncetea. CILJ AKTIVNOSTI: Upoznavanje i promicanja zaštićenih dijelova prirode u Bjelovarsko- bilogorskoj županiji.Učenici su u sklopu terenske nastave sa svojim učiteljima-voditeljima te stručnim voditeljima regionalnog centra obišli lokalitete – gnjezdilišta ptica močvarica koje su mogli promatrati teleskopom i dalekozorom. Nakon što su pogledali ptice u samom centru, saslušali su predavanje voditeljice i ravnateljice  centra Spomenke Mlinarić o flori i fauni ribnjaka te o važnosti zaštite prirode i povijesti ovoga kraja. Učenici su se praktično uključili u drugi dio terenske nastave promatranjem kukaca lupom.

Članak napisala: Josipa Ivanović