Vrtno jezerce

Autor: Ivana Haić, 8. 12. 2016.

U sklopu projekta filantropije sa Zakladom Zamah i projekta Izrade jezerca iz Školskog kurikuluma OŠ V. Pisanica započelo se s radovima. U projektu su sudjelovali učitelji razredne nastave Marija Dent i Viktor Breškić, školski domar Stjepan Dinjar te roditelji  i javni radovi općine Velika Pisanica. Prvo smo iskopali rupu radnim strojem u mjesecu travnju 2016., a ostatku radova pristupili smo tijekom studenoga 2016. godine. U rupu smo postavili stare tepisone i tkanine, domar je rupu očistio od korijenja, a roditelji i učitelji od kamenja i cigle kako se ne bi probila folija. Nakon postavljanja folije ulili smo vodu, a sljedeći dan postavili rubnjake od stare  cigle, ispunili pukotine i spojeve  pijeskom, a rubove folije ''sakrili'' šljunkom. Vrtno jezerce potrebno je ispuniti kamenjem, trskom, lopočima te u njega pustiti ribice. Zbog hladnoće i predstojeće zime s radovima ćemo nastaviti u proljeće.

Izradom ribnjaka  škola će dobiti uvjete za nastavak natjecanja ''Slušaj kako zemlja'' diše MZOS i HRT-a za ''Najljepši školski vrt''. Učenici razredne nastave sa svojim učiteljima također će doprinijeti projektu edukativnim radionicama i posjetima vrtu. Vrijeme je da premjestimo učenike u prirodu našega vrta, učimo praktično i na primjerima, čuvamo i njegujemo okoliš te stvaramo mlade i brižne ljude koji će uvidjeti vrijednosti prirode. Planira se postaviti i likovna izložba u knjižnici škole tijekom prosinca otvorena za javnost s tematikom zaštite okoliša i životinjskog svijeta.

Članak napisala: Ivana Gregorić