Zašto su audio knjige dobre za djecu?

Autor: Ivana Merc, 29. 1. 2016.

Audio knjige u posljednjih su nekoliko godina dosegnule veliku popularnost među djecom,učenicima i nastavnicima koji ih redovito uključuju u dio svog nastavnog programa. Neki autori decidirano pišu svoje knjige upravo zato kako bi ih se moglo slušati preko audio zapisa. Donosimo nekoliko zanimljivih činjenica zašto su audio knjige dobre za učenike, njihov razvoj i na koji način mogu utjecati na obrazovni ishod i napredak djeteta.Audio knjige su jednostavne i uvijek dostupne. Nema potrebe za nošenjem velikih, nezgrapnih knjiga. Za vrijeme nastave ako je učenik ispunio očekivani zadatak, ukoliko za to postoje tehničke mogućnosti učeniku se može ponuditi audio knjiga kako bi u tišini mogao slušati dok ostali učenici rade svoje zadaće. Na taj način ovom interakcijom učenik će korisno iskoristiti preostalo vrijeme i neće ometati razredne kolege.Audio knjige mogu ojačati i razviti vještine čitanja. Posebno su bitne za učenike koji imaju tremu od čitanja i javnog nastupa pred drugima. Audio knjige dobar su nastavni alat u razvijanju samopouzdanja i pravilnog izražavanja.Slušanje može unaprijediti sposobnost prepoznavanja riječi.Audio knjige omogućuju učeniku "čitanje" težih knjiga. Jačaju sposobnosti razumijevanja, posebno djeci koja imaju poteškoće s čitanjem.Poboljšavaju vještine slušanja i tihe koncentracije.Slušanje audio knjiga odličan je pomagač učeniku u učenju pravilnog načina čitanja naglas, poštivanju zareza i točke te pravilne dikcije.Audio knjige odličan su odabir i pomoć za djecu koja se bore s poremećajem disleksije.Učenicima koji imaju smanjenu koncentraciju zbog poremećaja hiperaktivnosti i deficita pažnje, audio knjige pomažu kako se više i bolje fokusirati. Smanjuje se dekoncentriranost koja je učestalija zbog različitih vizualnih i akustičnih podražaja iz okoline kada čitaju iz uobičajenih knjiga.Audio knjige unaprjeđuju vokabular te pravilno izražavanje i služenje suvremenim jezikom.Poezija koja je učenicima ponekada prezahtjevna i preteška za čitanje, slušanjem kroz pravilnu interpretaciju i dikciju, pomaže u boljem razumijevanju djela.Audio knjige pomažu učenicima u razumijevanju dijalekta i različitih vrsta naglasaka.

Izvor:skole.hr