Europski dan bez automobila

Autor: Ivana Merc, 25. 9. 2015.

U utorak  22. rujna obilježava se Europski dan bez automobila! . Ideja o Europskom danu bez automobila nastavak je akcije Svjetski dan bez automobila koji se obilježava 21. rujna. Ta ekološka akcija raširila se ne samo po zemljama članicama Europske unije, nego i u zemljama kandidatima. Osnovna namjera pokretača akcije bila je skrenuti pažnju građana na problem prijevoza automobilima, povećati osjetljivost javnosti na gorući problem onečišćenja zraka u velikim gradovima, te ponuditi zamjenski i masivni gradski prijevoz. Ujedno, pokazati svoj grad u drugačijem svjetlu kada je zrak bio čišći, kada su prometnice bile manje zakrčene i kada je život u gradovima bio bolji i podnošljiviji nego danas.U svjetlu činjenice da onečišćujuće tvari kao posljedica cestovnog prometa, npr. ugljični monoksid, dušikovi oksidi, ugljikovodici, čestice, prizemni ozon, imaju velik utjecaj na zdravlje ljudi, životinja i opće stanje okoliša u urbanim cjelinama, obilježavanje Dana bez automobila svakako predstavlja značajan korak u podizanju razine sveopće ekološke svijesti građana u državama Europe i svijeta.U Zagrebu, kao i u drugim gradovima Hrvatske Europski dan bez automobila obilježava se različitim akcijama, likovnim radionicama i igraonicama za malene i dr. Tako će primjerice udruga „Zelena akcija“ održati okrugli stol na temu „Efikasno putovanje na posao“. U sklopu ostalih aktivnosti organizirane su ulične igre, kao i vožnja bicikla kroz centar grada, popularno nazvana „Zagrebačka žbica“.Želite li i vi biti sudionik akcije kojemu nije svejedno kakav ćete zrak udisati vi i vaša djeca, uključite se u obilježavanje današnjeg dana. Pogledajmo u dnevni tisak, potražimo neka od događanja u našemu gradu i svi zajedno pokažimo da nam je stalo do mjesta u kojemu živimo, zraka koji udišemo i do zdrave sutrašnjice nas i naraštaja koji dolaze!

www.azo.hr

Izvor: www.azo.hr